FAQ otázky

Detailní popis produktu nebo proč si ho vybrat naleznete na konci stránky.

Jak sálavé topné panely fungují?

Princip vytápění sálavým topením je velmi podobný Slunci. Panel vytápí pomocí infravln, které ohřívají primárně předměty, jako je podlaha, obklady a stěny. Od nich se pak ohřívá vzduch v místnosti. Na rozdíl od například přímotopů, které ohřívají pouze vzduch, sálavé topení má lepší tepelnou setrvačnost, tzn. místnost nevychladne okamžitě poté, co otevřete okna, a vyvětráte. Pouze se vymění vzduch, teplo naakumulované v podlahách a zdech zůstane.

Pro koho a kam jsou topné panely vhodné?

Sálavé topné panely jsou vhodné do jakýchkoli vnitřních prostor. Mimořádně vhodné jsou například pro alergiky, protože nevíří prach. Jsou naprosto tiché. Není problém umístit je do prostoru s pohybem dětí, do zdravotnických zařízení a také do rodinných domů či kanceláří.

Jaký příkon topného panelu je pro mě vhodný?

Příkon topných panelů závisí na tom, do jakých prostor je umisťujeme, jak jsou izolované, jak vysoko mají stropy a na dalších faktorech. Proto je vždy vhodné kontaktovat nás s konkrétním dotazem a my Vám pomůžeme navrhnout vhodný příkon přímo pro Vás.

Kam se topné panely umisťují?

Panely je nejlepší umístit na strop, odkud nejlépe distribuují teplo do okolí a hlavně Vám nepřekáží. Nedají se umisťovat nad vysoké předměty typu skříň, kuchyňská linka atd. Lze je namontovat také na stěnu, nesmíte však do jejich bezprostřední blízkosti umisťovat nábytek, nic o ně neopírat a podobně. Standardně na stěnu umisťujeme topné obrazy dělané na zakázku.

Je lepší instalovat jeden silný panel nebo více slabších?

Vždy je lepší instalovat dva méně výkonné panely místo jednoho silného. Teplo se lépe rozloží, působí na větší ploše, není tak silné a lépe místnost prohřeje. Celkově je také mnohem příjemnější.

Mohu si topný panel navrhnout sám?

Pokud jde o panely vyráběné na zakázku, velice rádi Vám vyjdeme vstříc a pokusíme se maximálně vyhovět Vašim požadavkům. Desky i kovové rámy panelů je možno lakovat vzorníkem RAL, na desky se dají tisknout fotky a Vámi vybrané obrázky, dřevěným rámům je možno měnit tvar, povrchové úpravy i druh použitého dřeva. Zakázkově navrhnutých panelů už jsme vyrobili mnoho, neváhejte nás proto prosím kontaktovat.

Není teplo, které jde od stropu nepříjemné?

Nemusíte se bát, že by Vám teplo bylo jakýmkoli způsobem nepříjemné nebo Vás omezovalo. Sálavé teplo je přirozené a není nijak agresivní. Pokud máte nižší stropy, zohledňujeme tento fakt při návrhu příkonu topení automaticky.

Kdo mi topný panel namontuje?

Topný panel Vám namontuje Váš elektrikář, po předchozí domluvě Vám zajistíme montáž i my.

Je na topný panel garantovaná záruka?

Ano, na topné panely garantujeme záruku 10 let na jeho funkci.

Jak se panel reguluje a ovládá?

Topný panel se dá regulovat pomocí termostatu, nebo Vám ho můžeme dodat s koncovkou do klasické zásuvky a čas topení si můžete regulovat sami.

Jaká je povrchová teplota panelu?

Povrchová teplota panelu se pohybuje od 100°C do 130°C. Nemusíte se však bát, že byste se spálili, povrch není tak horký, aby Vám způsobil jakékoliv popáleniny. Na zadní straně je tepelná izolace, takže směrem ke stropu nejde zdaleka tak vysoká teplota jako dopředu. Není tak problém umístit topení ani například do chat s dřevěným obkladem stropu.

CO JE INFRAZÁŘENÍ?

Infračervené záření je elektromagnetické záření s větší vlnovou délkou než má světlo ale menší než má mikrovlnné záření. Jeho vlnová délka dosahuje 760nm až 1mm. V obecném slova smyslu o tomto přenosu tepla hovoříme jako o sálání, které probíhá u všech živých organismů či těles, které mají teplotu těla vyšší než je absolutní nula. Díky infračervenému záření například pociťujeme teplo od Slunce i v zimě kdy se jinak velmi chladno nebo vidíme na infrakameře pohybující se lidské tělo v noci. S přenosem tepla pomocí sálání se setkáváme každý den, třeba když jdeme po rozpálené dlažbě, sedíme u roztopených kamen, nebo nás zahřívá oheň u táboráku. Sálání je také jediný způsob přenosu tepla, který funguje i ve vakuu.
Infračervené záření je absorbováno okolními objekty, které je pak následně zpět vyzařují do svého vlastního okolí. Lidské tělo tyto vlny absorbuje a tím se zahřívá, také je ale schopno teplo vyzářit do okolí a ochladit se tak. Pokud mezi přijímáním a vydáváním tepla vznikne rovnováha, pociťujeme tepelnou pohodu. Infračervené paprsky mají schopnost pronikat hluboko do lidského těla, zlepšovat krevní oběh a lépe vyživovat tkáně.

 

INFRATOPENÍ VS. KONVEKČNÍ TOPENÍ

Klasické konvekční topení využívá velkého teplotního rozdílu mezi topným tělesem a okolním vzduchem. Vzduch je použitý pro přenos tepla a nezáleží na tom, jestli je primárním zdrojem plynový či elektrický kotel, tepelné čerpadlo nebo elektrický konvektor. Ohřátý vzduch stoupá od topného tělesa ke stropu a vytlačuje odtud chladný vzduch, který se dole ohřeje a tak pořád dokola. Dochází tím ke konvekci a cirkulaci vzduchu v místnosti. Následkem konvekce je však dole u podlahy větší chladno než u stropu, tedy přesně obráceně, než bychom potřebovali. 
Infatopení naopak využívá vlastností infračervených paprsků a primárně ohřívá zdi, podlahy, osoby a nábytek, vzduch se od těchto těles ohřívá až druhotně. Teplo napříč místností je stabilně rozložené a nedochází k cirkulaci vzduchu, rozdíl teploty mezi stropem a podlahou dosahuje pouze 1°C. Díky tomu všemu máme pocit, že je v místnosti tepleji, než kdybychom topili konvekcí – topení totiž hřeje přímo nás, ne jen vzduch okolo a udržuje stabilní teplotu. Dochází tak jednak k úspoře energie (neplýtváme jí na ohřátí vzduchu) a jednak je nám teplo příjemnější. Infratopení také nevíří prach a je tak výrazně lepší volbou pro alergiky či astmatiky. 

 

ÚSPORY

Vytápění infrapanely se řadí mezi nejúspornější systémy vytápění vůbec – důvodů je několik:
Vzduch ve vytápěné místnosti může mít o cca 2°C méně než při použití konvekčního topení. Infračervené paprsky totiž hřejí přímo naše těla a neplýtvají energii na vyhřívání okolního vzduchu. 
Tím, že infrapanely ohřívají zdi a jejich povrchová teplota je o něco vyšší než okolní teplota vzduchu, nedochází tak ke kondenzaci vodních par a konstrukce zdí mají výrazně vyšší tepelný odpor.
Infratopení se dá pohodlně ovládat pomocí termostatu či systému chytré domácnosti. Jste tak schopni přesně regulovat teplotu (na rozdíl třeba od kotlů na tuhá paliva) a místnosti zbytečně nepřetápět. Můžete si nastavit čas, kdy nejste doma a topení automaticky vypínat, ušetříte tak další cennou energii. 
Infrapanely mají téměř nulové náklady na údržbu. Není třeba provádět jejich revize ani pravidelné čištění či cokoliv jiného.


ZDRAVÍ

PLÍSEŇ – To, že máme v domě plíseň většinou ani nepostřehneme, nicméně se jedná o velký probém, který časem způsobuje alergie a dýchací potíže. Infratopení má vlastnost vysušovat zdi a ostatní konstrukce tím, že je zahřívá. V domě tak máme teplo a zároveň sucho, které zásadně přispívá k vymizení plísně. Tohoto výsledku docílíme tím způsobem, že při vytápění infrapanely nedochází ke kondenzaci vodních par a plíseň tak ztrácí vlhké prostředí. 

DÝCHACÍ POTÍŽE – Infrapanely topí pomocí infračervených vln a jejich součástí není žádný větrák ani nic, co by způsobovalo pohyb vzduchu. Zajišťují nám tak stabilní rozložení teploty v místnosti a nedochází k nežádoucímu víření prachu a všech alergenů. Lidé trpící dýchacími potížemi, astmatem a alergiemi v takto vytápěných místnostech pocítí velkou úlevu. 

HLUK – Pokud máte lehký spánek a jste citliví na jakýkoli zvuk během noci, víte, že probudit Vás zvládne i cvakání v radiátoru. Dobrou zprávou tedy je, že infrapanely topí zcela tiše a neruší Vás tak jak během spánku, tak také během všech denních činností.

ZNEČIŠTĚNÍ – Infrapanely svými vlastnostmi nijak nepřispívají k lokálnímu znečištění. Nevypouští do ovzduší žádný kouř, prachové částečky ani jiné toxické látky.

 

TEPELNÁ POHODA

Jednou z největších výhod infratopení oproti konvekčnímu vytápění je zajištění komfortního pocitu tepelné pohody. Tepelná pohoda je zajištěna nízkým rozdílem mezi teplotou podlahy a stropu (pouze okolo 1°C) a také přímo vlastnostmi infračervených paprsků, které hřejí přímo nás a ne vzduch okolo.